Po porážce stavovského povstání na Bílé hoře 1620 musela česká společnost, dosud většinově nekatolická, přejít během několika málo let ke katolické církvi. Lidé na situaci reagovali situaci různě – někteří odešli do exilu, jiní zvolili rychlý a často vnější přestup ke katolictví. Řada z nich popsala ve svých osobních zápiscích, pamětech a vzpomínkách prekérní situaci, v níž se ocitli, a složitost rozhodování v kritické chvíli nejistoty. Někteří popsali své vlastní věroučné přesvědčení a důvody svých složitých rozhodnutí.
Přednáška představí tři konkrétní osudy: šlechtice, který s rodinou odešel do exilu, lounského měšťana, který pod vojenským nátlakem konvertoval, a měšťana, který nejprve odešel do exilu a poté se vrátil, byl uvězněn a přinucen konvertovat. Jakým způsobem tito lidé popisují svou vlastní zkušenost s náboženskou stálostí a proměnou, konverzí a exilem? Jaké hodnoty, postoje a představy tím vyjadřují? Můžeme se přiblížit jejich vnitřním světům, způsobu myšlení a tomu, jak chápali důležitost konfese pro svůj život a svou spásu?
Přednáší prof. Mgr. Radmila Prchal Pavlíčková, Ph.D., z katedry historie FF UP.
Vstup zdarma.
Možná rezervace předem.
V rámci akce Pohledy do minulosti pořádaného příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Za účelem povinného vykazování dat vůči Evropské komisi jsou VKOL v rámci projektu sbírány osobní údaje účastníků workshopů. Tyto údaje budou využívány pouze po dobu nezbytně nutnou v souladu se zákonem č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a Nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679.
Projekt rekonstrukce Červeného kostela byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy Ministerstva kultury ČR.