Knihovna je otevřena

Faksimile rostliny ze sbírky Plantae Medicinales (1821–1833) – třemdava bílá

produkt není skladem
1500 Kč

Luxusní zarámovaná faksimile kolorovaného litografického jednolistu – třemdavy bílé, ze sbírky "Léčivé rostliny", která se řadí k nejdůležitějším a nejrozsáhlejším herbářům 19. století.

Sbírka, vycházející v letech 1821–1833, je součástí historických fondů Vědecké knihovny v Olomouci. Jejím spoluvydavatelem byl Theodor Friedrich Ludwig Nees von Esenbeck.

Faksimile je velice přesné napodobení originálu, od původního dokumentu často těžko rozlišitelné. Pro tisk byl použit archivní papír, jehož výhodou je dlouhodobá životnost a stálost barev.

Velikost rámu 55 cm výška × 38 cm šířka, sklo, pasparta v barvě lila.

Léčivé rostliny

NEES VON ESENBECK, Theodor Friedrich Ludwig. Plantae Medicinales, Oder: Beschreibung Officineller Pflanzen: Mit Besonderer Berücksichtigung Der Koenigl. Preuss. Pharmacopoe. 5. Vol. Düsseldorf: bei Arnz & Comp. Düsseldorf: In der lithographischen Anstalt Arnz & C., [1821] 1828–1833.


Theodor Friedrich Ludwig Nees von Esenbeck (1787–1837) byl německý botanik a farmakolog. Brzy po studiích přijal místo inspektora botanických zahrad v holandském Leidenu, později při studiu farmacie pracoval jako inspektor nové botanické zahrady v Bonnu. V roce 1819 byl přijat do Německé přírodovědecké akademie Leopoldina, později byl jmenován řádným profesorem. V letech 1821–1833 byl spoluvydavatelem Plantae Medicinales (Léčivé rostliny), přepychové edice léčivých rostlin, kterou můžeme řadit k nejdůležitějším a nejrozsáhlejším herbářům 19. století. Půvabný cyklus je rozdělen do čtyř částí, první díl tvoří textová část, následují dva díly atlasu rostlin a suplement s textem i obrazem. Na textové části popisu jednotlivých rostlin spolupracovali botanik M. F. Weuhe, lékař J. W. Wolter nebo botanik P. W. Funke. Jejich texty následně přepracoval a rozšířil von Esenbeck. Obrazovou přílohu tvoří více než 500 tabulí, ručně kolorovaných litografií, které jsou dílem francouzského kreslíře, litografa, přírodovědce, botanika a nakladatele Aimé Henryho (1801–1875). Jeho ilustrace, jež byly vytvořeny podle živých stromů, keřů, květin a bylin, vynikají čistým a přesným zachycením rostlin.